Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

HASAN PAŞA ASLINA MERHABA DEDİ


Çorum Haşan Paşa Kütüphanesi Açıldı. Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi tarafından ortaklaşa restore edilen tarihi İstiklal İlköğretim Okulu binası Haşan Paşa Yazma Eser Kütüphanesi olarak Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent ARINÇ'ın da katıldığı törenle açıldı. Törene Başbakan Yardımcımız Sayın ARINÇ'ın yanı sıra Vali Nurullah ÇAKIR, AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim USLU, Cahit BAĞCI, Belediye Başkanı Muzaffer KÜLCÜ, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanımız Prof. Dr. Muhittin MACİT ile davetliler katıldı. Çorum Valiliğinin bünyesinde restorasyonu gerçekleştirilen Hasan Paşa kütüphanesi Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın katılımıyla asılına merhaba dedi. Çorum Hasan Paşa Yazma Eser Kütüphanesi olarak kullanılacak olan binanın yerinde 1907’de Medrese Kütüphanesi adı verilen bir kütüphane, Mutasarrıf Nurettin Bey, mevcut yapıların yerine bugünkü binayı 1913-1915 yılları arasında okul olarak inşa ettirmiştir. Bina, 1925 yılından itibaren İstiklal İlköğretim Okulu olarak hizmet vermiş, bina ahşap ve yetersiz olduğu için 2006 yılında okul öğrencileri başka binaya taşınmıştır. Günümüz koşullarına göre yeniden restore edilen tarihi bina, Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi olarak hizmete açıldı. Ülkemizin bu donanıma sahip ilk yazma eser kütüphanesi olduğunu dile getiren Vali çakır; Ecdadımızın yadigârını korumak boynumuzun borcudur. Bu tarihimize ve ecdadımıza sahip çıkmak adına önemli bir kazanımdır. Çorum şehrine ve turizmine önemli katkılar sağlayacaktır. Çorum halkımıza ve kültür camiamıza hayırlı ve uğurlu olsun. Dedi. Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç açılış sırasında yapmış olduğu konuşmada; ülkemiz ve ilimiz kültür sanat ve vakıf eserleri bakımından oldukça zengindir. Bu tür restorasyonlar eserlerin gelecek nesillere aktarılması bakımından önemlidir. Ecdadımıza kadir şinaslık adına güzel bir adımdır. Bu kütüphaneyi ilimiz kültür hayatına elbirliği ile  kazandıranları tebrik ediyorum. Dedi.

 
Zengin Bir Arşiv


Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent ARINÇ yaptığı konuşmalarında, Çorum'da böyle bir tarihi binanın restore edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye1 nin kültür ve sanat eserleri ile vakıf eserleri bakımından çok zengin bir ülke olduğunu ve bugüne kadar gelen eserleri, gelecek nesillere ulaştırmayı amaçladıklarını söyleyen Başbakan Yardımcımız ARINÇ, "İçinde bulunduğumuz Haşan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi binası da restore edilerek. Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığına tahsis edilmiştir. Şu anda kütüphanede 4 bin civarında yazma eser var, ilerleyen zaman içerisinde eser sayısının 10 bini bulmasını bekliyoruz" dedi.

 
Vali ÇAKIR


Vali Nurullah ÇAKIR, törende yaptığı konuşmada. Yazma Eser Kütüphanesi'nin adını, imzasını 7 ve 8 rakamları ile atan Haşan Paşa'dan aldığını belirterek "Buradaki eserlerin büyük bir çoğunluğunu 7-8 Haşan Paşa'nın arşivi oluşturmaktadır. Kendisi Çorumlu olup, döneminde Çorum'a ve Anadolu'ya önemli hizmetler sağlamıştır." diye konuştu.Mutlu ve Gururluyuz... Törende bir konuşma yapan Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin MACİT, Çorum Haşan Paşa Yazma Eser Kütüphanesinin, bölgenin en önemli Yazma ve Nadir Eserleri bünyesinde barındırdığını ifade ederek, tam teşekküllü bir Yazma Eser Kütüphanesi kurmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.